Будзінкан Хомбу додзьо

В японських бойових традиціях закріпилося поняття додзьо. Що це таке? Це слово буквально можна перекласти як «місце-шлях», або «місце, де осягають шлях». Як видно з вищесказаного, додзьо - це зал для практики або тренувань. Але додзьо можна розуміти і як вчення, яке ми осягаємо, і як методи, які використовуємо. Я маю на увазі, що кожне додзьо має свій історичний шлях і накопичений досвід, який втілюється в керівнику додзьо (кантьо) і всі послідовники додзьо (деші) намагаються досягти того стану, в якому вони будуть розуміти вчителя та вчення. Тільки це прагнення робить учня справжнім членом додзьо (просто присутність в якомусь приміщенні не зробить вас деші, для цього потрібно змінитися і внутрішньо відчувати себе невід’ємною частиною додзьо). Тому додзьо вчить людину мінятися, а не просто накопичувати техніку бойового мистецтва, і взагалі бойові мистецтва (бу-дзюцу) використовуються як засіб для духовного росту людини і гармонізації його життя.

Будзінкан Хомбу додзьо

Ось напевно, найголовніша відмінність додзьо від сучасних клубів, спортивних секцій і т.д. В додзьо ми вчимося розуміти суть життя, суть пожертвування, суть конфлікту, а не просто вчиться битися або вбивати. У спортивному клубі ви можете навіть не почути про філософію, про сутність тієї бойової традиції, яку там намагаються викладати, хоча технічний рівень викладання може бути високим. 

Додзьо - це також колектив, який злагоджено рухається до мети (йде по шляху - «до»). Тільки після подолання разом багатьох випробувань (як то кажуть, потрібно «разом з’їсти не один пуд солі»), колектив можна назвати додзьо, а це передбачає дружні взаємини та спілкування. У багатьох спортивних секціях ви можете не знати багатьох навіть по іменах, тим більше, якщо в групі багато учнів і до того ж велика «зміна» кадрів. Духовний шлях, який осягається в додзьо, - це шлях не на один рік, це і є все життя, тому послідовники додзьо стають один для одного братами. У Будзінкан дружні відносини називають бую - бойові друзі, в Америці навіть існує філія Будзінкан - Бую додзьо. Сучасні бойові мистецтва мають тисячі прихильників у багатьох країнах, але у кожної міжнародної організації є центр, де викладає керівник або патріарх всієї школи.

У японських традиціях такий центр називають Хомбу додзьо («Головне» додзьо), і Будзінкан, як міжнародна організація також має свій Хомбу, який знаходиться в місті Нода (префектура Чіба, Японія). Будзінкан Хомбу додзьо в даний час став ще більш цінним, бо Масаакі Хацумі з 2004 більше не проводить семінарів і занять поза Японією (з 1982 по 2003 рр.. по всьому світу декілька разів на рік проходили міжнародні семінари-фестивалі - тайкай за участю Масаакі Хацумі і його найближчих учнів). Зараз Хацумі сенсей проводить два рази на тиждень заняття в Хомбу додзьо, окрім цього в Хомбу викладають старші інструктори (шіхан) Будзінкан: Нагато Тошіро, Огурі Коічі*, Сено Хідео, Ногучі Юкіо, Шіраіші Ісаму, Сомея Кен'ічі.


* Шіхан Огурі Коічі помер в січні 2012 року.

Автор текста: Сергій Терещенко
Comments